דלג לתוכן
אתר זה לא תומך בגרסאות ישנות של אינטרנט אקספלורר
מומלץ להשתמש בדפדפן גוגל כרום או פיירפוקס מוזילה
(או באינטרנט אקספלורר / edge עדכני)

טיפול בנכים באמצעות רפואה משלימה

לא מעט נכים אשר לא הצליחו למצוא פתרון לבעיותיהם בצל קורתה של הרפואה המודרנית פונים למסלול האלטרנטיבי. הרפואה האלטרנטיבית המסורתית, זו אשר מבוססת על מנהגים ו"שיקויים" בני למעלה מחמשת אלפים שנים נעשתה בשנים האחרונות למדע לכל עניין ודבר ובתחומים מסויימים היא אף מציעה פתרונות לבעיות שהרפואה המערבית עדיין לא יודעת כיצד להתמודד עמן. כיצד יכולה רפואה משלימה לסייע לנכים ובאילו אפיקי טיפול יוכלו אלו שהתיאשו מהרפואה הקונבנציונאלית לבחור? על כמה מהשיטות הנפוצות ביותר, בכתבה הבאה:

טיפולי רפלקסולוגיה

תורת הרפלקסולוגיה מבוססת על הנחת יסוד אשר גורסת כי לכל אחד מאברי הגוף ישנו יצוג בדמות נקודה זעירה בכפות הרגלים. באמצעות לחיצות עדינות על אותן "נקודות פלאים" אשר ממוקמות בכף הרגל מצליח הרפלקסולוג לחולל נפלאות בגופו של המטופל באופן מעורר השתהות, לעיתים עשוי רפלקסולוג מיומן להצליח היכן שנכשלו טובי הרופאים ולגרום לנכים ולמשותקים להצליח לחזור ולהניע את גפיהם העליונות, בעיקר במקרים שבהם מקור הבעיה הוא במערכת העצבים או בגזע המוח.

היתרון הגדול של הטיפולים הרפלקסולוגים הוא בהיותם טיפולים משלימים לטיפולים שהרפואה הקונבנציונאלית יכולה להציע כך שהנכים לא נדרשים לבחור באחת משתי השיטות אלא יכולים לשלב בין שניהם וליהנות הן מהתועלות הגלומות ברפואה המערבית והן מיתרונותיה הרבים של הרפלקסולוגיה, בעבור מי שזוהי ההתנסות הראשונה שלו בטיפול אלטרנטיבי מדובר ביתרון שערכו לא יסולא בפז שכן הוא מאפשר למטופל לפזר בעדינות את עננת הסקפטיות ולגשת לטיפול האלטרנטיבי בבחינת "לא יועיל, לא יזיק".

טיפול בדמיון מודרך NLP

כה רבות דובר אודות הקשר ההדוק שבין התודעה האנושית לגוף האדם. מסתבר שכח הריפוי העיקרי של גופנו לא נמצא על מדפי בתי המרקחת ולא במרתפי בתי החולים – מוחנו הוא הגורם החשוב ביותר לשליטה על תחושותינו והרגשתנו. התובנה הכמעט מיסטית הזו נבדקה באלפי מחקרים אמפירים ונמצאה נכונה ברובם המכריע, המוח מסוגל לשלוט על גופנו באופן כמעט מוחלט. הראיה הטובה ביותר לקשר ההדוק מגיעה בדמות מחקר משדה הרפואה הקונבנציונאלית – בכל פעם, בטרם מאשר משרד הבריאות תרופה חדשה או טיפול חדשני נערך ניסוי בו רק מחצית מהמטופלים מקבלים את התרופה או את הטיפול, לחברי קבוצת הביקורת מקבלים גלולת דמה אשר נקראת בעגה המקצועית גם גלולת "פלאסבו" ולמרבה הפלא במקרים רבים הפלאסבו משפיע לא פחות טוב מאשר הגלולה המקורית.
מתוך התובנה הזו מצליחים מטפלים בדמיון מודרך לגרום לנכים להניע את הגפים לאחר תאונה קשה או אירוע טראמטי אחר ובמקרים מסויימים אף מסייעים לאנשים שהרפואה הקונבנצינאלית בחרה לוותר עליהם לשוב ולצעוד.

לימודים בתחום מתאפשרים במספר מגוון של מכללות, אוניברסיטאות וגופים פרטיים. ייחודו של מרכז שילוב הוא שיתוף הפעולה עם אוניברסיטת חיפה.