דלג לתוכן
אתר זה לא תומך בגרסאות ישנות של אינטרנט אקספלורר
מומלץ להשתמש בדפדפן גוגל כרום או פיירפוקס מוזילה
(או באינטרנט אקספלורר / edge עדכני)

מה הקשר בין לימודי פסיכולוגיה ללימודי פסיכותרפיה

לימודי פסיכולוגיה – לא מה שחשבנו?

רבים חולמים להיות פסיכולוגים ולטפל בבעיות הנפש השונות של בני אדם, למעשה הפסיכולוג הוא ה"רופא" של הנפש והיחיד אשר מחזיק בכלים מתאימים לטפל בבעיות נפשיות על סוגיהן השונים. על אף ההתקדמות הגדולה שנעשתה בחקר המוח בשנים האחרונות, עוד לא קם התחליף לפסיכולוג ולעבודתו הטיפולית. לצערנו או שמא לשמחתנו, תלוי בנקודת המבט, לא המציאו עוד תרופה אשר תהווה תחליף לטיפול פסיכולוגי מסור הנועד לטפל בבעיות נפש. העניין הוא שעל אף מה שרובנו חושבים לימודי פסיכולוגיה לתואר ראשון אינם מעניקים לנו את האפשרות לעבוד כפסיכולוגים, למעשה רק לימודי תואר השני קליני לפסיכולוגיה מעניקים לנו את האפשרות להתמקצע בתחום זה.

תואר שני בפסיכולוגיה – מה הבעיה עמו?

תואר שני לפסיכולוגיה הינו תואר מקצועי מאוד המכין אותנו היטב לעבודת הפסיכולוגים. הצרה היא שלימודים לתואר שני בפסיכולוגיה קשים במיוחד לקבלה וכל שנה נדחים עשרות מועמדים אם לא מאות מקבלה לתחום. לא רק זאת אלא שלאחר לימודי התואר הנמשכים כשנתיים לרוב ישנה התמחות בה עובדים כפסיכולוגים למשך כחמש שנים. במהלך חמש השנים הללו הפסיכולוגים לרוב מרוויחים שכר זעום והם נאלצים לשלב בין מספר עבודות רק בכדי להתקבל לתחום. כך יוצא, כי לימודי פסיכולוגיה הינם מהקשים שיש והם דורשים משאבים רבים המדירים אנשים רבים ומצוינים מללמוד תחום זה. כמובן שדבר זה עצוב הן לנו כחברה והן למתעניינים בתחום, אך דווקא על רקע זה מגיעים לימודי הפסיכותרפיה אשר מהווים פתרון מצוין למי שרוצה להתמחות בתחום הטיפול לנפש.

מה הם בעצם לימודי פסיכותרפיה ?

לימודי פסיכותרפיה הינם למעשה תחום לימודים אשר מעניק לנו צוהר למקצוע טיפול בנפש אשר שם דגש על שיטת הטיפול הדינמי. לימודי הפסיכותרפיה כוללים מספר תחומים רב, אשר חושף את התלמיד למגוון שיטות ודעות. עם זאת אחד התחומים המקצועיים ביותר נעוץ באבותיה של שיטה זו אשר נמצאים עוד בימיהם של יאנג ופרויד, כאשר כמובן ששיטה זו התפתחה מאז לאורך השנים. השיטה כוללת לימודים למשך שלוש שנים ולמול לימודי פסיכולוגיה מדובר ביתרון משמעותי. כמובן שמשך זמן זה מעניק לנו אפשרות להתמקצע באופן נרחב בתחום זה ומאפשר לנו לא רק להיחשף לתחום הטיפול הנפשי אלא גם להתמחות בו באופן עמוק.

כיצד ניגשים ללימודי הפסיכותרפיה?

לימודי פסיכולוגיה להבדיל מלימודי הפסיכותרפיה נערכים במוסדות אשר קיבלו את אישור המל"ג. כלומר לימודי פסיכותרפיה נערכים לרוב במכללות מקצועיות, עובדה זו מעניקה להם נופך נוסף מכיוון שמסלול הלימודים שם דינמי בהרבה ומעודכן ברמה גבוהה בהרבה. בנוסף, לימודים במכללה לרוב מבטיחים יחס טוב יותר מן הסגל ותמורה רבה יותר לכסף אותו שילמנו, כל זאת ללא פגיעה בצד המקצועי. לימודי הפסיכותרפיה מעניקים את קרש הקפיצה המושלם למי שמעוניין בעבודה כאיש טיפול ולמי שעזרה לזולת היא דרך חייו.