דלג לתוכן
אתר זה לא תומך בגרסאות ישנות של אינטרנט אקספלורר
מומלץ להשתמש בדפדפן גוגל כרום או פיירפוקס מוזילה
(או באינטרנט אקספלורר / edge עדכני)

ביטחון עצמי – ה כוח הפנימי המניע

איך זה, שישנם אנשים שפוחדים מהצל של עצמם? ולעומתם כאלה, שכולם נמשכים לאישיות שלהם כמו מגנט? מה המשותף בין אלכסנדר מוקדון לווינסטון צ'רצ'יל? והאם ביטחון עצמי הוא תכונה מולדת או שניתן לבנות ולרכוש אותה?

שאלת הביטחון העצמי מעסיקה אנשי פסיכולוגיה שנים רבות, כשתפיסות שונות קמות חדשות לבקרים בניסיון לגלות את הפורמולה ליצירת ביטחון עצמי. אין ויכוח על כך, כי אדם בעל ביטחון עצמי והערכה עצמית גבוהה, מגדיל את הסיכויים שלו לאין ערוך להצליח בחיים, הן מבחינה מעמדית והן מבחינה חומרית. אדם חסר ביטחון עצמי צפוי בדרך כלל, להיוותר בשוליים מכל הבחינות. מהו ביטחון עצמי וכיצד ניתן לחזק או להחליש אותו?

ביטחון עצמי ויכולת אקטיבית

ביטחון עצמי הוא למעשה תחושת מסוגלות הקיימת באדם שניחן בה. נניח שאישה מסוימת נחשבת לתופרת מדופלמת, מן הסתם היא תחוש ביטחון עצמי ותהיה מסוגלת להתמודד עם אתגרים בתפירה. כמו למשל, להתנסות בתפירה מורכבת ומסובכת, לתכנן בעצמה גזרות ולהשתמש בבדים מקוריים. אבל, יתכן מאד, שבתחומים בהם אין לה ביטחון עצמי ואולי אפילו תחווה קשיים חברתיים, היא תהיה פאסיבית יותר ותעיז פחות. מכאן נוכל להסיק, כי ישנו קשר מובהק בין ביטחון עצמי לבין יכולת.

יחד עם זאת, אם אישה זו אינה חסרת ביטחון באופן גורף, הרי שחוסר מיומנות בתחומים מסוימים, לא ימנעו ממנה לחיות חיים מלאים ולא יפגעו באיכות חייה.

לעומתה, מי שסובל מבעיה של ביטחון עצמי או הערכה עצמית נמוכה, עלול לחוות סבל נפשי רב ברמה היומיומית. אנשים אלו עלולים להימנע מהתקדמות בקריירה, מלימודים גבוהים, ממפגשים חברתיים ובמקרים חמורים, אף מהקמת משפחה. מצבים אלו נחווים אצלם כמאיימים על אישיותם, מה שגורם להם לחוש שיתוק ולאבד את היכולת לפעול.

בעיה של שיגעון גדלות

מצד שני, קיימים אנשים שסובלים בדיוק מהבעיה ההפוכה. קרי – עודף ביטחון עצמי ובמילים אחרות: מגלומניה או שיגעון גדלות. אנשים אלו מסוגלים להאמין כי נחנו בתכונות אלוהיות ולשוות לעצמם יכולות של אלים.

אלכסנדר מוקדון אמר: "לפי הצורך בשינה ובאהבה למד אני שהנני בן תמותה" ו"אני מעדיף חיי תהילה קצרים על פני חיי אנונימיות ארוכים." בדומה אליו ולא במעט יומרנות אמר ווינסטון צ'רצ'יל: "אני מוכן לפגוש את הבורא שלי. האם הבורא שלי מוכן לאירוע הגדול של לפגוש אותי, זה עניין אחר".

מהיכן היה להם האומץ או החוצפה, לומר דברים כאלו ואף להאמין בהם, אנו שואלים? אבל, הוכחה שאנשים אלו, באמת הוכיחו את עצמם ונרשמו בדפי ההיסטוריה ככאלה ש"עשו את זה". מצד שני, האם היו אנושיים מספיק על מנת לשמש כבני זוג? כהורים? כחלק מהקהילה?

מסתבר אם כן, שביטחון עצמי מופרז כמו גם הערכה עצמית לא ריאלית, מסוכנים לא פחות מחוסר ביטחון עצמי והערכה עצמית נמוכה. וכמו תמיד, עלינו לחפש אחר שביל האמצע, שביל הזהב הממוצע, המעיד על בריאות הנפש ויכולת לתפקד ולהגשים את החיים והפוטנציאל הגלום בנו, במלואם.