דלג לתוכן
אתר זה לא תומך בגרסאות ישנות של אינטרנט אקספלורר
מומלץ להשתמש בדפדפן גוגל כרום או פיירפוקס מוזילה
(או באינטרנט אקספלורר / edge עדכני)

"לא אירא רע כי אתה עמדי" על חולי, אבל ושכול במימדי גוף, נפש ורוח – יום עיון והתנסות.

"לא אירא רע כי אתה עמדי"
על חולי, אבל ושכול במימדי גוף, נפש ורוח
יום ב', 12.10.2020 , 09:00-13:30 – יום עיון ב- zoom

עלות יום העיון: 80 ש"ח
להרשמה – לחץ כאן

יום העיון מציע למידה משותפת מתוך נסיון מצטבר, תיאורטי, קליני והתנסותי, בהיבטי גוף נפש ורוח במצבי חולי, כאבי הגוף, תהליכי פרידה, אבל ואובדן, כמו במצבי שינוי, התמודדות וצמיחה.

היום הינו חלק מתכנית על חולי, אבל ושכול העומדת להיפתח בינואר 2021 במרכז שילוב.

היום ייפתח בשיחתן המשותפת של לילך שם טוב וד"ר אתי אבלין על המסע הטיפולי המשותף שעברו לאחר אובדן טרגי שעברה לילך, צמתי ההתמודדות והצמיחה משם.

בחלקו השני של היום יתבקשו המשתתפים לבחור בהרצאה אחת מתוך שלוש אפשריות על פי בחירתם.

בחלק השלישי של היום יתבקשו המשתתפים לבחור בסדנה אחת מתוך ארבע אפשרויות על פי בחירתם.

את היום הגדוש תסכם ד"ר רונית שלו במפגש שיהיה פתוח לכל המשתתפים.

סדר יום:
09:00-10:15 הרצאה "על גדת הנהר אני מחכה, שותפים למסע".
10:15-10:30 הפסקה
10:30-11:15 הרצאה (יש לבחור אחת מבין השלוש)
11:15-11:30 הפסקה
11:30-12:45 סדנה (יש לבחור אחת מבין הארבע)
12:45-13:30 סיכום יום העיון בהשתתפות המרצים

אנו מקווים כי יום זה יפתח צוהר לחשיפת הנושא מתוך טיפול נוכחות אנושית, אמפטיה וחמלה נוכח המפגש עם החולי האובדן והשכול. והלוואי ונהיה לתועלת.

למשתתפים ליום העיון יישלחו הקלטות של כל הרצאות יום העיון.

09:00-10:15 חלק ראשון: משותף לכל המשתתפים

על גדת הנהר אני מחכה, שותפים למסע"
מרצות: ד"ר אתי אבלין ולילך שם טוב
מנחה : מירי גרוס
את ההרצאה יתנו במשותף לילך שם טוב שאבדה את ילדיה והיתה בתהליך טיפולי אצל ד'ר אתי אבלין. בהרצאה ייפגשו מטופלת ומטפלת וידברו על כל מה שביניהן במפגש ובטיפול באבל טראומטי.

10:30-11:15 חלק שני: עליך לבחור הרצאה אחת מכל מתוך השלוש 

מריפוי המחלה ועד למחלה ככלי לריפוי: ליווי וטיפול באנשים המתמודדים עם מחלה בפסיכותרפיה גופנית נפשית מבוססת מיינדפולנס
מרצה: ד"ר שמית קדוש
מנחה : אורי בנימין
ההרצאה תביא התבוננות רחבה על מרכיבי המחלה הגופניים, הרגשיים, הקוגניטיביים והרוחניים התורמים להיווצרות המחלה, כמו גם מהווים שער למפגש עם חומרי ליבה נפשיים ולעבודת ריפוי עמוקה מנקודת מבט אינטגרטיבית המשלבת גופי ידע וניסיון קליני מהרפואה המערבית, פסיכותרפיה גופנית נפשית, מיינדפולנס ובודהיזם

הגוף האבל : "הוא רזה מאד: איבד משקל בנו" (יהודה עמיחי)
מרצה: ד"ר רונית שלו
מנחה : אריק מנדלבאום

היגון והצער מלווים את האדם האבל ומתבטאים בייסורי הנפש ובכאבי הגוף. רישומי האבל, הצער והטראומה ניכרים ופוגעים בגוף ומשבשים את זרימת התנועה הטבעית. הגוף הכואב, האבל, פעמים מבטא פיזית את מה שאנו מרגישים. את הלב השבור, עצירת הנשימה, והקיפאון. בהרצאה נפגוש ונקשיב לגוף המדבר את אבלו וצערו.

כנפי רוח- אובדן ואבל בראי הבודהיזם
מרצה: גב' טלי מור הלמן
מנחה : ד"ר אלון רז
פרידה, מוות, אבל- כל אלו הם חלק מגלגל החיים שלנו. מי שאוהב, מי שנקשר, מי שמחבק- פוגש גם פרידה.
בניגוד גמור לתפיסה הרווחת בעולם המערבי, הבודהיזם מציע גישה מקבלת, כמעט מחבקת, לתהליכי האבל, השכול והאובדן. בהרצאה זו, נפרוס את הרעיונות המרכזיים ואת הפרקטיקות המרפאות שמציע הבודהיזם ועולם המיינדפולנס לפגישה הכואבת עם הפרידה. ונשאל יחד, דרך הצגת מקרים וחקירה משותפת, איך והאם, גישה זו, יכולה להרחיב את המפגש הטיפולי עם אדם אבל

הפסקה קלה

11:30-12:45 חלק שלישי: עליך לבחור אחת מארבע הסדנאות

להחזיר את התנועה להניע את התהליך
מרצה: ד"ר נורית גפני
מנחה : רונית שלו
בסדנא נתבונן על טראומה ואובדן כפגיעה בגוף ובצירי התנועה שבו ולקשר בין חוסר תנועה גופנית לצמצום השפה. נתנסה בתרגול צי' קונג ממוקד טראומה ואובדן כדרך יעילה לחידוש צירי התנועה השפה והקשר.

בין האפל לנסתר בעולמנו המר
מרצה: ד"ר אלינוער פרדס
מנחה : טלי הלמן
איך אנחנו כמטפלים מאזנים בין טיפול בעצמינו לטיפול באחרים? הסדנא תתמקד באתגרים הייחודיים לטיפול באובדן. נדגים דרכים לזהות סימנים של שחיקת החמלה, ולהשתמש באלה כ " גלא עשן" על מנת לנוע לכוון של פיתוח היכולת הדיאלוגית שלנו והרחבת המרחב הפוטנציאלי במפגש הטיפולי.

"גופי היה חכם ממני…": מחלות וסימפטומים גופניים כשער לריפוי גופני נפשי
מרצות: ד"ר זוהר שני גרשון וד"ר שמית קדוש
מנחה : אורי בנימין
סדנה התנסותית שתעסוק בהיבטים גופניים נפשיים של מחלות וסימפטומים, באופן ביטויים במפגש הטיפולי ובדרכים שונות לעבודה מעמיקה עם תכנים אלה כשער ליצירת מרחב לריפוי והחלמה. בסדנא זו נסתקרן ונחקור יחד היבטים אלה, ונתנסה בכלים שונים הניתנים ליישום בפסיכותרפיה גופנית נפשית מבוססת מיינדפולנס.

no mud , no lotus
מרצה: גליה טיאנו רונן
מנחה : אריק מנדלבאום
חווית ההעדר חיה בתוכנו בעודנו נוכחים במוות. זו חוויה מתעתעת בה קיימים חיים שלרוב נאלצים להיות חלקיים בכדי להמשיך לאחר אובדן. מנגנוני הגופנפש מייצרים דרכים שונות להתמודדות שלעיתים מסבות אף הן כאב נוסף על ההעדר. בסדנא התנסותית זו נבחן את מקום נוכחותו החומלת של המטפל בטיפול באדם האבל, את האפשרות לבוסס ולהתבסס בבוץ כי משם צומח פרח הלוטוס.

12:45-13:30 חלק רביעי: משותף לכל המשתתפים
סיכום יום העיון בהשתתפות המרצים

על המרצים:

לילך שם טוב

מחברת הספר האוטיביוגרפי " לעוף בניגוד לחוקי הטבע". על אב שלקח- במו ידיו- את חייהם של שלושת ילדיו. ועל התמודדות עם אובדן, משמעות בחיים, תקווה, ואמהות מרגשת ומרפאה. מאמנת אישית בשיטה המשלבת NLP, דמיון מודרך ואימון באמצעות אמנות. מרצה להעצמה נשית ולהתמודדות עם משברים.

ד"ר אתי אבלין
עובדת סוציאלית ופסיכותרפיסטית, מומחית אובדן ושכול, עמיתת מחקר במרכז הבינלאומי לחקר אבדן וחוסן נפשי באוניברסיטת חיפה, יו"ר שותפה של הפורום הבינארגוני של אבל ושכול בישראל. מרכזת את ההכשרה של פסיכותרפיה אבל ושכול בבית הספר המרכזי של העובדים הסוציאליים ב"דימול".

טלי הלמן-מור
פסיכותרפיסטית. מטפלת בגישות מבוססות גוף-נפש-רוח. מתרגלת ומורה לפסיכולוגיה ופילוסופיה בודהיסטית. מנחה ומרצה במסגרות פרטיות ובאקדמיה. מנחה ומלווה תהליכי אבל פרטניים וקבוצתיים. מובילה את תחום 'אובדן ואבל' בעמותת "שותפים למסע".

ד"ר נורית גפני
פסיכותרפיסטית. מטפלת ומדריכה בהבעה ויצירה ומדריכת צ'י גונג. מטפלת CPT, NLP וטיפול בהתמכרויות במצבי משבר וטראומה מעבירה סדנאות לשילוב צ'י גונג כטיפול קבוצתי בטראומה אובדן ושכול.

ד"ר אלינוער פרדס
פסיכולוגית קלינית. מדריכה בקליניקה של בית הספר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה, ומנחה השתלמויות למטפלים על טראומה, חוסן וצמיחה פוסט- טראומטית.

ד"ר שמית קדוש (MD)
רופאת משפחה מומחית ופסיכותרפיסטית גופנית נפשית. מלמדת בתכנית לפסיכותרפיה גופנית נפשית מבוססת מיינדפולנס ובתכנית של חולי, אבל ושכול במרכז שילוב, ומלמדת ביחידה ללימודי המשך בפקולטה לרפואה באוניברסיטת בר-אילן. כותבת הספר: Incorporating Psychotherapeutic Concepts and Interventions Within Medicine: With the Heart in Mind

גליה טיאנו רונן
פסיכולוגית קלינית. מטפלת בגישות מבוססות גוף נפש רוח. מטפלת ומדריכה באגף למשפחות שכולות במשה"ב. Focusing Oriented Therapist. תלמידה , מנחה ומדריכה פסיכותרפיה גופנית נפשית במרכז שילוב ובקליניקה . מורה מוסמכת לחמלה עצמית מודעת (MSC) ומנהלת תכנית לחמלה עצמית בטיפול באוניברסיטת סאן דייגו.

ד"ר רונית שלו
מרצה במכללת עמק יזרעאל ובמרכז שילוב. חברה בצוות הניהול של מרכז שילוב. חוקרת מרצה ומטפלת באובדן ושכול. יו"ר שותפה של הפורום הבינארגוני של אבל ושכול בישראל ועמיתת מחקר במרכז הבינלאומי לחקר אובדן שכול וחוסן נפשי. מטפלת גוף נפש ביחידה לבריאות הנפש ילד ונוער בבית החולים העמק.

ד"ר זוהר שני גרשון (MD)
רופאת משפחה, מנהלת מרפאת בני יהודה בשירותי בריאות כללית. בוגרת התוכנית לפסיכותרפיה גופנית נפשית מבוססת מיינדפולנס במרכז שילוב. מטפלת בפסיכותרפיה במרכז משאבים. מרצה בתחום של medical humanities בפקולטה לרפואה בצפת, אוניברסיטת בר אילן.

המנחים – צוות הניהול של מרכז שילוב: מירי גרוס, אריק מנדלבאום, ד"ר אלון רז, ד"ר רונית שלו, אורי בנימין.

לפרטים והרשמה או כל שאלה

  • 04-9931110 | 050-8529455 | 050-8529239

    merkazshiluv1@gmail.com

    כפר תקווה, ת.ד 17, קריית טבעון

  • שלחו לי חדשות ועדכונים