דלג לתוכן
אתר זה לא תומך בגרסאות ישנות של אינטרנט אקספלורר
מומלץ להשתמש בדפדפן גוגל כרום או פיירפוקס מוזילה
(או באינטרנט אקספלורר / edge עדכני)
מיינדפולנס, לימודי מיינדפולנס

לימודי מיינדפולנס בשילוב CBT הפחתת לחצים ורגשות שליליים

תיאוריה ומעשה: סדנת עומק למטפלים

רקע ללימודי מיינדפולנס בשילוב CBT הפחתת לחצים ורגשות שליליים

אימון במודעות קשובה (מיינדפולנס) רוכש לעצמו בשנים האחרונות מקום של כבוד בארגז הכלים של המטפל. מקורותיו של אימון זה נעוצים בבודהיזם המוקדם: הפרקטיקה המדיטטיבית, הפילוסופיה והאתיקה.כלי טיפולי – חינוכי אשר זוכה לתיקוף מחקרי מקיף בשנים האחרונות. מחקרים מוכיחים כי אימון שיטתי ומובנה במיינדפולנס בעזרת פרוטוקול MBSR הביא להפחתת לחצים, שיפור בויסות רגשי, במקרים של חרדה ודיכאון, ולירידה ברמת מתח ושחיקה.
כעס מתעורר כתגובה לדחק: לחץ, איום, עלבון או סכנה. מקובל כיום לראות בכעס רגש שניוני, אשר מתפתח כתגובה למצבים מעוררי לחץ ורגשות קשים אחרים: דחק, איום, עלבון או סכנה. כעס הוא תוצאה של מצב דחק והוא, כשלעצמו גורם מעורר מצוקה. הקשר בין לחץ לכעס, אם כן הינו קשר דו-כיווני חזק ביותר. תובנה זו עומדת בבסיס הקורס המוצע: החומר התיאורטי וההתנסות המעשית.

טיפול CBT הוכח מחקרית כטיפול היעיל ביותר לטווח קצר וארוך בכעסים. טיפול שכזה מתבסס על הבנת מעגל הקסמים של הכעס: היבט פיזיולוגי, רגשות, מחשבות (קוגניציה) והתנהגות. מטרת הטיפול למצוא "נקודות יציאה" יעילות ממעגל קסמים זה, ולרכוש מיומנויות תקשורת ופתרון בעיות על מנת להקטין את הנזקים הנגרמים מכעס.

קורס מיינדפולנס למטפלים יבחן לעומק את המקורות הבודהיסטיים של התרגול, לצד פרוטוקולים מבוססי ראיות Evidence-Based , המקובלים במסגרת טיפול CBT שעושים שימוש בטכניקות של מיינדפולנס.

הקורס מורכב משתי חטיבות:
א. הפחתת לחצים: בחלק זה יתנסו המשתתפים בפרוטוקול MBSR להפחתת לחצים בעזרת מודעות קשובה.
ב. CBT לניהול כעסים באמצעות: חלק זה כולל לימוד תיאורטי, התנסות ותרגול של כלים לניהול כעסים מתוך פרוטוקולים שונים.
את החלק האחרון של הקורס תלווה יחידת הדרכה שתלווה עבודה ישירה משלבת בין ארועי חיים המעלים מצבי דחק וכעס לבין דרכי ההתערבות שנלמדו בקורס.

מרצה

מיכל כהן M.A

כהן מיכל, M.A, בעלת תואר שני בחינוך מומחית בטיפול בלקויות למידה. מתרגלת בודהיזם למעלה מעשרים שנים. במהלכן תרגלה תקופות ממושכות בהתבודדות, לימוד מעמיק של הכתבים המוקדמים ותרגול מדיטציה. למעלה מעשור מלמדת במסגרות רבות באירופה וישראל. מסייעת למשתלמים ליישם תבונה זו במעגלי חייהם.

אוכלוסיית יעד

מטפלים ואנשי מקצוע כגון: פסיכולוגים ועובדים סוציאליים , עובדי שיקום ורווחה, יועצים חינוכיים, מגשרים ומאמנים אישיים, מורים ואנשי חינוך

מטרות הקורס

• ללמד הלכה למעשה ולפתח מיומנות מיינדפולנס באמצעות תירגול, זאת בהתאם לפרוטוקול MBSR/MBCT.
• להציג את המרכיב התיאורטי הקליני הקושר מיינדפולנס לטיפול בהפחתת לחצים וניהול כעסים לאור הבסיס הבודהיסטי ותיאוריות cbt.
• להתנסות בהצגת ארועי חיים והתערבות "כאן ועכשיו" בכלים שנלמדו בקורס.

דרישות

נדרש לתרגל תרגולים הנלמדים בקורס.

שיטת לימוד

התנסותית חווייתית

תעודה

תלמיד אשר ישתתף באופן סדיר בלימודים וימלא אחר כל דרישות התכנית, תוענק לו תעודה מטעם מרכז שילוב והיחידה ללימודי המשך, הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות, אוניברסיטת חיפה.

לוחות זמנים

מועד פתיחה:
סה"כ: 56 שעות לימוד אקדמיות

לפרטים והרשמה או כל שאלה

  • 04-9931110 | 050-8529455 | 050-8529239

    merkazshiluv1@gmail.com

    כפר תקווה, ת.ד 17, קריית טבעון

  • טופס יצירת קשר