דלג לתוכן
אתר זה לא תומך בגרסאות ישנות של אינטרנט אקספלורר
מומלץ להשתמש בדפדפן גוגל כרום או פיירפוקס מוזילה
(או באינטרנט אקספלורר / edge עדכני)

MBCL – Mindfulness Based Compassionate Living

קורס און-ליין

חיים של חמלה מבוססי מודעות קשובה | תכנית העמקה במיינדפולנס בחמלה (עצמית) | סדנת בסיס מרוכזת בת ארבעה ימים

רקע לMBCL – Mindfulness Based Compassionate Living

MBCL היא תכנית מבוססת מיינדפולנס בת 8 שבועות התומכת בטיפוח ותרגול של חמלה (עצמית) לשיפור הבריאות והרווחה הפיזיים, הרגשיים והחברתיים. התוכנית מתאימה כקורס המשך לאחר סיום תוכניות מיינדפולנס אחרות בנות 8 שבועות (MBCT, MBSR או שוות ערך). הסדנה המקוונת בת ארבעת הימים, מציעה פורמט היברידי בו יתנסו המשתתפים בכל המאפיינים העיקריים של תוכנית הלימודים ב- MBCL לרבות הנושאים והתרגולים העיקריים שבה. תוכנית ה-MBCL פותחה בהולנד על ידי אריק ואן דן ברינק ופריץ קוסטר והיא מבוססת מחקרית ושואבת מנסיונם העשיר של שני מייסדיו. אריק ואן דן ברינק מביא ל- MBCL את נסיונו כפסיכיאטר ופסיכותרפיסט, מומחה למיינדפולנס במסגרות בריאות הנפש ומודט ותיק. פריץ קוסטר משלב בעבודתו את נסיונו כמורה לוויפאסנה, מאמן MBSR ו,MBCT- את מומחיותו בפסיכולוגיה בודהיסטית ואת עבודתו כמדריך מיינדפולנס לאנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש.

MBCL משלבת תובנות מדעיות, תרגילים ותורות שנלקחו משיטות אימון חמלה אחרות וכן פרקטיקות של התבוננות. במקור היא פותחה במסגרת בריאות הנפש האמבולטורית בהולנד עבור מטופלים שמצאו תועלת ב MBSR/MBCT-ונזקקו לתמיכה נוספת, במיוחד אלה שהיו בעלי נטיות להיות קשים עם עצמם והתקשו לקבל חמלה ורכות MBCL . אינה מכוונת לקבוצות אבחון ספציפיות אלא מתייחסת לתגובות ודפוסים לא בריאים התורמים לסבל באופן כללי. תכנית ה MBCL- מועילה מאד גם לאנשי המקצוע נותני הטיפול, בהיותם פגיעים לסימפטומים של שחיקה. בשנים האחרונות, התרחבה תוכנית ה-MBCL במהירות אל מעבר למגזר בריאות הנפש ונמצאה מועילה לכל אחד, אנשי מקצוע ולשאינם כאלה, הצריכים לחיות בעולם תזזיתי ומבקשים להעמיק מודעות קשובה עם 'לב קשוב'.

 

מרצים

פריץ קוסטר

מורה למדיטציית ויפאסנה ומורה מוסמך להפחתת מתחים באמצעות מיינדפולנס (MBSR ) וטיפול קוגניטיבי מבוסס מיינדפולנס (MBCT). כמו כן הוא הוכשר ועבד שנים רבות כאח פסיכיאטרי במסגרות בריאות הנפש, כולל מרפאות ובתי חולים. הוא מתרגל בודהיזם תרוואדה מזה 40 שנה וחי כנזיר בודהיסטי בתאילנד במשך שש שנים בשנות השמונים. הוא מנחה ריטריטים וקורסים של ויפאסנה מאז שנות השמונים. פריץ הוא חבר בפקולטה של המכון לגישות מבוססות מינדפולנס (IMA) וכן במכוני אימון שונים למיינדפולנס ברחבי אירופה. הוא הוכשר על ידי מורים מייסדים בטיפול ממוקד חמלה, MSC ו- Insight Dialogue . הוא מחברם של כמה ספרים, כולל 'תובנה משחררת', 'מדיטציה בודהיסטית כניהול מתחים' ו-'רשת החכמה הבודהיסטית'. Silkwormbooks . הוא פיתח את תוכנית ה- MBCL עם אריק ואן דן ברינק וספרים משותפים שלהם ראו אור בהולנד ומחוצה לה.

יעל בן-שלום

נולדה בישראל, בחיפה ומגיל 27 היא מתגוררת בהולנד. מאז 2009 היא למדה ומתרגלת מדיטציית מיינדפולנס והתפתחה במסגרת תוכניות שונות מבוססות מיינדפולנס אותן שילבה בעבודתה בתחום בריאות הנפש. יעל היא מורה מוסמכת ל-/ MBCL / MBCT MBSR וכן מורה לתכנית MindfulKids של מרכז המיינדפולנס בהולנד. ליעל יש רקע בעבודה סוציאלית פרטנית וקבוצתית (אוניברסיטת חיפה), וטיפול באמנות (תראפיה הבעתית ואמנותית, אמסטרדם, הולנד). במשך למעלה מ 20- שנה היא עבדה כמטפלת באמנות במסגרות של בריאות הנפש בהולנד. בשנים האחרונות היא לומדת ומתרגלת בודהיזם מוקדם ובודהיזם חילוני במסגרות שונות של Bodhi college / Gaia house באנגליה.

אוכלוסיית יעד

מורי מיינדפולנס, עובדי שירותי הבריאות ובריאות הנפש, פסיכולוגים, מטפלים, עובדים סוציאליים, מאמנים אישיים, מורים ואנשי חינוך וכל אדם שנהנה מעבודה עם אנשים

מטרות הקורס

קורס זה, מהווה קורס בסיס ללימוד חיים של חמלה מבוססי מודעות קשובה. המשתתפים יתנסו באופן חוויתי בתרגולים השונים שיכללו התייחסות בחמלה להתנגדות, להשתוקקות ולדפוסים פנימיים, אהבה נדיבה לעצמנו ולאחרים; נשימה של חמלה; סריקת גוף מוקירה וחומלת; הליכה ותנועה עם נועם-לב; ועוד מגוון של תרגולים בחיי היום יום. במהלך הקורס המקוון ישולבו בהוראה תובנות מדעיות רלוונטיות העומדות בבסיס טיפוח החמלה.

נושאי לימוד עיקריים

 • נקודת המבט האבולוציונית והמוח הרב שכבתי
 • שלוש מערכות ויסות הרגש הבסיסיות והערך של אימון המערכת המרגיעה שלנו
 • הרחבת האפשרות להתמודדות עם מתחים ולחצים
 • טיפוח תודעה חומלת ומסייע פנימי והתמודדות עם המבקר הפנימי
 • הזדהות יתר ואי-הזדהות
 • איכויות הלב: אהבה נדיבה, חמלה, שמחה אוהדת והשתוות הנפש.

דרישות

 • למשתתפים הכרות מוקדמת עם תרגול המיינדפולנס הבסיסי, רצוי לאחר שעברו תוכנית מיינדפולנס בת שמונה שבועות, MBCT, MBSR או שוות ערך. משתתפים המתרגלים קבוע מדיטצית מיינדפולנס במשך שנה לפחות (± 1.5 שעות תרגול רשמי בשבוע) יתקבלו גם הם בברכה.
 • התכנית המקוונת אינה מתאימה למשתתפים חסרי נסיון במדיטצית מיינדפולנס.
 • המשתתפים מעונינים באופן אישי ומקצועי ליישם מיינדפולנס וחמלה (עצמית).
 •  המשתתפים מוכנים להעמיק את חקירתם העצמית על ידי תרגילים התנסותיים.
 •  התכנית תהיה באנגלית ולכן על המשתתפים להיות מסוגלים לתקשר בשפה זו. חלק מהתרגילים יונחו ישירות בעברית על ידי יעל בן-שלום.
  על המשתתפים להכיר את השימוש בפלטפורמת הווידאו המקוונת ZOOM ולהיות מוכנים להיות מעורבים בחקירה קשובה של חוויותיהם על ידי שיתוף און-ליין בקבוצות גדולות וקטנות יותר. זה כולל עבודה בין אישית ב'חדרי עבודה' קטנים עם שניים או שלושה משתתפים.

מבנה

הנחיה: פריץ קוסטר ויעל בן-שלום
הסדנה תכלול 21.5 שעות מקוונות.
יום רביעי 23 במרץ – שבת 26 במרץ
ארבעה ימים משעה 9.30 – 12.00 ומשעה 14.00 – 16.30
מפגש עוקב ביום רביעי 30 במרץ משעה 19.30 – 21.00 (לבחירה).

תאריך פתיחה

23-03-2022

הערות

מידע נוסף (במקרה הצורך), על תוכן הסדנה המקוונת: (בעברית) יעל בן-שלום, yael.friesland@gmail.com או (באנגלית) פריץ קוסטר, info@fritskoster.nl
הסדנה מתאימה גם כהכנה להכשרת מורים לתוכנית הMBCL - ומספקת את אחת הדרישות להשתתפות בתכנית ההדרכה למורי MBCL: Teacher Training Program Mbcl
סמינרים להכשרת מורים לMBCL TT- מוצעים בשתי יחידות של 3 – 3.5 ימים או במסגרת ריטריט בן 6 -7 ימים.
למידע נוסף ראו www.compassionateliving.info ו/ או www.mbcl.org
הקורס יכלול 21.5 שעות מקוונות.

לפרטים והרשמה או כל שאלה

 • 04-9931110 | 050-8529455 | 050-8529239

  merkazshiluv1@gmail.com

  כפר תקווה, ת.ד 17, קריית טבעון

 • שלחו לי חדשות ועדכונים