דלג לתוכן
אתר זה לא תומך בגרסאות ישנות של אינטרנט אקספלורר
מומלץ להשתמש בדפדפן גוגל כרום או פיירפוקס מוזילה
(או באינטרנט אקספלורר / edge עדכני)
לימודי פסיכותרפיה

אבל ושכול גוף נפש – תמיכה, ליווי וטיפול

קורס און-ליין

רקע לאבל ושכול גוף נפש – תמיכה, ליווי וטיפול

טופס התעניינות בקורס אבן ושכול

מטפלים נתקלים לא פעם בהיבטים גופניים ונפשיים של אנשים שחוו אבדן ושכול. טיפול באנשים שחוו אבדן מפגיש את המטפל עם  צער, כאב ועם מה שלא ניתן לתקן ולהחזיר. אנו מציעים קורס שיקנה כלים, ידע תיאורטי ויישומי בתחום האבל והשכול עם התמקדות בגוף נפש. והרחבה של הקשר בין הגוף לנפש במצבי שכול ואבדן תוך התייחסות למכאובי הנפש ומכאובי הגוף:  בריאות לקויה, מחלות כרוניות, קשיי שינה וקשיי תפקוד.

הקורס מציג את התיאוריות הקלאסיות והעכשויות בהתייחס לאבל ושכול,  מודלים תיאורטיים בהערכה ובטיפול באבל ושכול, תפיסת המוות בעיני ילדים והיבטים של הדרכת הורים והתמודדות עם האבדן. כמו כן ניגע בבשורה על המוות ובאבל של ילדים ומבוגרים עם מוגבלות.

מרצים

דר' רונית שלו

דר' רונית שלו. Ph.d. השלימה את תעודת הדוקטור בחוג לייעוץ והתפתחות האדם באוניברסיטת חיפה. מתמחה וחוקרת בתחום האבל והשכול. מרצה בכירה החוג ליעוץ חינוכי באקדמית עמק יזרעאל. עמיתת מחקר במרכז הבינלאומי לחקר אבדן שכול וחוסן נפשי באוניברסיטת חיפה. יו"ר שותפה של הפורום הארצי של משרדי הממשלה וארגונים אקדמיים ועמותות  בתחום אבל ושכול. בוגרת מרכז שילוב ופסיכותרפיסטית גוף נפש ביחידה לילד ונוער בבית החולים העמק. אמנית ויוצרת פעילה המציגה בתערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות.

דר' נורית גפני

פסיכותרפיסטית, מטפלת ומדריכה בהבעה ויצירה מנחת קבוצות לומדת מלמדת וחוקרת את הצ'י גונג והחשיבה הזן בודהיסטית כמשאב טיפולי במצבי טראומה אובדן ושכול.

אוכלוסיית יעד

הקורס מיועד למטפלים אשר רוצים להרחיב הידע התיאורטי שלהם באבל ושכול,  ולחבר את ההבנות של ידע זה להבנות על ביטויי הגוף והנפש במרחב הטיפולי.

מטרות הקורס

 1. הקניית ידע תיאורטי המשלב היבטים קלאסיים ועכשווים שמתייחסים לאבל ושכול, של מבוגרים ושל ילדים ואת האופן בו הם מתבטאים במפגש הטיפולי
 2. הכשרת מטפלים , המלווים אנשים המתמודדים עם אבל ושכול ומשברי חיים,  דרך התבוננות רחבה ועמוקה המתייחסת להיבטים גופניים ונפשיים בתהליך הטיפולי.
 3. הקניית מיומניות ברות יישום לטיפוח נוכחות אנושית, אמפתיה וחמלה אל מול המפגש עם חולי, אובדן וסבל אנושי.
 4. הקניית כלים ומודלים להערכה והתערבות ויצירת מרחב להדרכה שאלות ותמיכה  בנושאים ומקרי טיפול בתחום
 5. התנסות מעשית בצי גונג ככלי להתערבות וטיפול באבל ושכול מבוסס מחקר והתנסות.

נושאי לימוד עיקריים

 1. מפגש עם אובדן במרחב הטיפולי: קורס המתמקד באתגרים והקשיים העומדים בפני המטפל כאדם הפוגש אובדן ושכול. הקורס יעסוק בטיפוח נוכחות אנושית וגופנית, אמפתיה וחמלה, הדהוד גופני, וויסות עצמי ובניית הקשר הטיפולי.
 2. היבטים תיאורטיים וכלים חווייתים- אבל ושכול: הקורס יעסוק בתיאוריות קלאסיות ועכשיות שמתייחסות להבנת המושגים ותהליכי אבל אבדן ושכול, מודלים תיאורטיים ויישומם בטיפול ולווי אנשים שחוו אבדן, אבל של ילדים, היבטים שונים של אבל: אחים שכולים, אלמנות ויתומים, אבדן עמום והיבטים גופניים של כאב האבדן.
 3. אבל וגוף נפש- ביו פסיכו- סוציאלי- הטראומה והאבל- רישומם ממשיך להשפיע על הגוף. רישום הטראומה בגוף, קשיי הוויסות הרגשי והגופני, קושי עצום בוויסות עצמי של הגוף. הדבר בא לידי ביטוי בקשיי שינה, בעיות בעיכול, קשיי נשימה, כאבים בלתי מוסברים, התנהגות בלתי נשלטת, הפרעות אכילה, חרדות ודיכאון.  רגשות אלה מתלכדים לכלל הרגשה של בלבול, סערת נפש, ריקנות ובדידות.
 4. מודלים להתערבות: המודל הדואלי והמודל הדו מסלולי המאפשר הבנת תהליכי אבל ושכול מאפשר זיהוי הערכה וטיפול  בציר התפקודי גופני והציר הרגשי התוך נפשי והקשר המתמשך לאדם שמת. ההשפעה של האבל על תסמינים גופניים.
 5. הגוף המשפחתי: הקורס יעסוק בהשפעת האובדן ושכול על המשפחה, חולי ומחלות שמגיעות בעקבות האובדן והשפעה ודרכי התמודדות של ילדים והדרכת הוריהם.

דרישות

80% נוכחות במפגשים, התנסות בקורס וקריאת החומר הביבליוגרפי.

שיטת לימוד

הרצאות פרונטליות
עבודה ותרגול החומר התיאורטי באופן חוויתי בקבוצות קטנות
הצגות מקרים מהקליניקה, דיון והדרכה
קריאה מקדימה
התנסות בעבודה טיפולית והדרכה אישית וקבוצתית

מבנה

8 מפגשים בימי רביעי בשעות 20:00 – 17:00
מועד הקורס הבא יתפרסם בהקדם
סה"כ 32 ש"א

תאריך פתיחה

09-11-2022

לפרטים והרשמה או כל שאלה

 • 04-9931110 | 050-8529455 | 050-8529239

  merkazshiluv1@gmail.com

  כפר תקווה, ת.ד 17, קריית טבעון

 • טופס יצירת קשר