דלג לתוכן
אתר זה לא תומך בגרסאות ישנות של אינטרנט אקספלורר
מומלץ להשתמש בדפדפן גוגל כרום או פיירפוקס מוזילה
(או באינטרנט אקספלורר / edge עדכני)

חמלה עצמית קשובה ממוקדת עבודה עם כאב כרוני

רקע לחמלה עצמית קשובה ממוקדת עבודה עם כאב כרוני

כאב הוא תחושה פיזית (ולעיתים נפשית), בעקבות פגיעה בגוף שמטרתה להעיד על נזק בגוף. כאב כרוני מוגדר ככאב הנמשך מעבר לשלושה חודשים, ונחשב כמחלה. בהגדרה זו נכללים גם כאב גב, כאב ראש, מיגרנות וכאבי מפרקים.

הכאב הכרוני עשוי לגרום לפגיעה ביכולת העבודה ומכך לפגיעה בפרנסה, לבידוד חברתי ומשפחתי וקושי בחיי זוגיות. מלבד הכאב הפיזי, כאב כרוני עשוי לגרור גם פגיעה נפשית. התמודדות עם הכאב לאורך זמן, מגבילה את הפעילות היום-יומית, (תנועה, עבודה, פגיעה באיכות השינה וכיו"ב), ומכך לגרום להידרדרות נפשית. התדרדרות זו עשויה להתבטא  בתחושות  של ייאוש, כעס, תסכול ועוד. ואף עשויה לגרום להתפתחות הפרעות נפשיות כמו דיכאון  וחרדה. ממחקרים עולה כי שכיחות הדיכאון באוכלוסייה הסובלת מכאב כרוני גבוהה פי 3 עד 4 משיעורם באוכלוסייה הכללית. ההערכות הן כי 17-40 אחוז מאוכלוסיית העולם סובלת מכאב כרוני. בישראל אחד מכל שישה אנשים יחווה כאב כרוני. בעקבות כך התאמנו את הקורס של חמלה עצמית מבוסס מיינדפולנס, לקורס ממוקד לעבודה עם כאב, בעיקר כאבים כרוניים.

חמלה עצמית מודעת ממוקדת כאב כרוני,  הינו קורס  המבוסס על תוכנית שפותחה  על ידי  ד"ר כריסטין נף וד"ר כריסטופר גרמר. מחקרים שבדקו את השפעת תרגול חמלה עצמית מודעת מצביעים על עליה ברמת השמחה במקביל לירידה ברמות החרדה והדיכאון, ועליה ביכולת להתמודד עם אתגרי החיים. כמו כן נמצא כי תוכנית זו מסייעת בהפחתה של כאב כרוני ומסייעת בהקלה על קשיים בשינה.

חמלה עצמית מודעת ( Mindfulness self- compassion ) כוללת שלושה מרכיבים,  נדיבות וחום כלפי עצמי, תחושת שייכות - להרגיש חלק מקהילה אנושית רחבה ומודעות קשובה מאוזנת. חום ונועם לב פותחים את ליבנו לסבל, כך שנוכל לתת לעצמנו את מה שאנו זקוקים לו. השייכות לקהילת האנשים פותחת בפנינו את הקשרים והחיבור כך שנדע ונרגיש שאנחנו לא לבד. מודעות קשובה (mindfulness) מאפשרת לנו להיות נוכחים ברגע הזה ולקבל את החוויות ביתר קלות. יחד הם מהווים נוכחות חמה ומחוברת.

חיים מתוך חמלה עצמית מודעת  מאפשרים לנו  לקבל את החוויה הרגשית שלנו ללא שיפוטיות או הימנעות, ומלמדים אותנו להתייחס לעצמנו באדיבות ובאכפתיות בדיוק כמו שהיינו מתייחסים לחבר או אדם אהוב החווה קושי.

חמלה עצמית לא רק ממתנת השפעת לחצים ורגשות שליליים אלא גם קשורה לחיזוק מצבי תודעה ורגשות חיוביים כגון: תקווה, שמחה, שביעות רצון מהחיים, אופטימיות, הכרת תודה, סקרנות, חיוניות,  ומקדמת התנהגויות כמו: אכילה מאוזנת, התעמלות סדירה, וטיפול רפואי סדיר.

במהלך התוכנית נלמד כיצד לטפח חמלה עצמית, להפחית ביקורת העצמית, להתמודד עם רגשות שליליים כלפי עצמנו ולהתמודד באופן בריא יותר מול מערכות יחסים מאתגרות כולל מערכת היחסים עם הגוף  הכואב.

מרצה

אילה גארבי שפמן MSW

עובדת סוציאלית טיפולית בהתמחות פרט ומשפחה. מאמינה כי תמיד יש דרך, וכי אפשר להגיע לחיבור פנימי משמעותי ושחרור מסבל. מטפלת מוסמכת בשיטת המסע,מדריכה לציור אינטואיטיבי, מורה לחמלה עצמית מודעת ובוגרת התוכנית לטיפול מבוסס חמלה בCMSC. הגישות הטיפוליות איתן בחרתי לעבוד בקליניקה וללמד בסדנאות וקורסים הינן דרכים שעברתי בעצמי וחוויתי את העוצמה והריפוי שהן טומנות בתוכן.

אוכלוסיית יעד

כל מי שעוסק בעבודה עם כאב פיזי ורגשי, , כגון, מטפלי גוף-נפש, מדקרים, מעסים, נטורופטים, רפלקסולוגים, פיזיותרפיסטים וכן אנשים המתמודדים עם כאב בחייהם האישים.
כל המעוניינים לחוות וללמוד את הייחודיות והעקרונות של כלי החמלה העצמית המודעת .
הלימוד בקורס זה יכול להוות בסיס לקורס הסמכה למורי MSC.

מטרות הקורס

 • ללמוד לחיות כאן ועכשיו – מודעות קשובה
 • התמודדות יעילה וישימה עם כאב כרוני
 • פיתוח של ידידות עצמית והפחתה של ביקורת ושיפוט עצמי
 • הקניה של מיומנויות, משאבים וטכניקות מובנות הניתנות ליישום. המסייעים להתמודד עם אתגרי החיים.

נושאי לימוד עיקריים

 • התיאוריה והמחקר שמאחורי תכנית הלימוד ופיתוח מיומנויות חמלה עצמית
 • כיצד להגיב בחמלה עצמית אתגרים וכשלונות.
 • כלי מודעות קשובה ממוקדי חמלה לקבלת רגשות קשים.
 • התמרת מערכות יחסים קשות באמצעות הסתכלות חומלת.
 • טיפוח קבלה עצמית ומוטיבציה חיובית.
 • אפשרויות ליישום התפיסה החומלת בעבודה הטיפולית

דרישות

השתתפות פעילה לפחות 80% מסך המפגשים.
קריאת חומרי הלימוד, תרגול מדיטציה והשתתפות נוכחת במפגשים.

שיטת לימוד

למידה תאורטית, תרגולי מיינדפולנס ממוקדי חמלה בדגש התמודדות עם כאב, תרגול אישי וקבוצתי, המזמינים את הלומד להתבוננות פנימית ולמפגש חוויתי עם התכנים הנלמדים. משימות בית.

מבנה

10 מפגשים של שעתיים ורבע (מפגש ראשון שעתיים וחצי) ועוד מפגש ארוך של 4 שעות.
ימי שני בין השעות 16:00-18:15
מועד פתיחה: 20.12.21
תאריכי מפגשים : 20.12, 27.12, 3.1, 10.1, 17.1, 24.1, 31.1, 7.2, 14.2, 21.2
תאריך חלופי :28.2
סה"כ: 32 שעות לימוד אקדמיות

תאריך פתיחה

20-12-2021

לפרטים והרשמה או כל שאלה

 • 04-9931110 | 050-8529455 | 050-8529239

  merkazshiluv1@gmail.com

  כפר תקווה, ת.ד 17, קריית טבעון

 • שלחו לי חדשות ועדכונים