דלג לתוכן
אתר זה לא תומך בגרסאות ישנות של אינטרנט אקספלורר
מומלץ להשתמש בדפדפן גוגל כרום או פיירפוקס מוזילה
(או באינטרנט אקספלורר / edge עדכני)

פסיכולוגיה אלטרנטיבית

הפסיכולוגיה המוכרת בעולם המערבי התפתחה בראשית המאה הקודמת על ידי מי שמכונה "אבי הפסיכולוגיה המודרנית" זיגמונד פרוייד. המטופל פותח את צפונות ליבו בפני הפסיכולוג כאשר הוא יושב על כורסא נוחה, כאשר המטפל מנסה לרדת לעומק הבעיה באמצועת שאלות מכוונות. הפסיכולוגיה הקונבנציונאלית רואה בנפש האדם "איבר" שעוצב במשך שנים ארוכות בהתאם לנתוני הפתיחה שקיבל באופן גנטי, כאשר חוויות מהילדות ומקרים שונים שקרו למטופל במהלך חייו הם שהובילו לבעיות הקיימות שאותם מנסה הפסיכולוג לפתור ע"י טיפול אישי או אפילו טיפול זוגי. על סמך ניתוח האישות המעמיק שעורך הפסיכולוג לאדם הוא נותן לו עצות מעשיות ועוזר לו לפתור את הבעיות שגורמות לו לחוסר שקט נפשי.

לעומת זאת, הפסיכולוגיה האלטרנטיבית, כמו הרפואה האלטרנטיבית בכללותה, אינה מאמינה בהשפעות נקודתיות ורואה את מבנה הנפש של האדם כמכלול שאינו בר הפרדה. באמצעות שיטות מעולם התוכן של הרפואה הסינית מצליחים פסיכולוגים אלטרנטיבים להשיג תוצאות מדהימות במגוון רחב של בעיות קוגנטיביות או התנהגותיות. מהן השיטות בהן משתמשים פסיכולוגים אלטרנטיבים ולפתרון אילו בעיות שיטות אלו מתאימות? על כך בכתבה הבאה:

דמיון מודרך

שימוש בדמיון מודרך הוא אחד מהכלים היותר יעילים שעומדים לרשות פסיכולוג האלטרנטיבי. המטופלים מתבקשים לעצום את עיניהם ולדמיין עולם קסום שקיים בתוככי נפשם. המטופל אינו "נזרק" לחלל העצום הנמצא במוחו אלא מקבל הכוונה מעשית מתמדת מהמטפל עד לקבלת התוצאות הרצויות. כאשר המטופלים עוצמים את עיניהם ורואים בעיני רוחם שדות מוריקים, להקות סוסים, אגמי מים ועוד אלמנטים מרגיעים הם חשים שיפור משמעותי ברמת הלחץ וברמות החרדה.

NLP

ה NLP הוא מעיין פיתוח של הדמיון המודרך ומבוסס על הדרך שבה אנו מפרשים את המציאות. באמצעות מחשבות חיוביות ממוקדות מאוד המטופלים משנים את הגישה לחיים ולומדים להסתכל על ההתרחשויות בדרך חיובית ונינוחה יותר.

טיפול באמצעות "נקודות אנרגיה"

על פי תפיסת העולם של הרפואה האלטרנטיבית הנפש והגוף הן מקשה אחת , כזו שאינה ניתנת להפרדה. המטפלים מזהים לעיתים "חסימות אנרגטיות" בנקודות עוצמה שונות בגוף האדם ובאמצעות נגיעות עדינות במרכזי האנרגיה של הגוף (מהסוג שלומדים בקורס הילינג או אקופונקטורה) הם מצליחים למוסס את החסימות ולאפשר לאנרגיה לזרום בחופשיות בגוף, מה שמסייע לפתרון הבעיות הנפשיות של האדם.

שיטה נוספת היא הקינסיולוגיה החינוכית ש פותחה בשנת 1983 ע"י דר' פול וג'ייל דניסון ונקראת גם BrainGym – תרגילי מוח.
תרגילי מוח הם תרגילים היוצרים אינטגרציה של כל חלקי המוח והגוף כדי לשפר את הלמידה בכל תחומי החיים.
תרגילי המוח נועדו כדי לשלב בין כל חלקי המוח והגוף ליצירת תפקוד אופטימלי. תרגילי המוח פועלים בשלושת כיווני תנועה: למעלה – למטה, קדימה – אחורה, ימינה – שמאלה.
בעזרת תרגילים אלה אנו בונים ומחזקים את הקישורים העצביים הדרושים ללמידה ולתפקוד יום יומי טוב יותר.