דלג לתוכן
אתר זה לא תומך בגרסאות ישנות של אינטרנט אקספלורר
מומלץ להשתמש בדפדפן גוגל כרום או פיירפוקס מוזילה
(או באינטרנט אקספלורר / edge עדכני)

ריפוי גוף נפש

באורח פרדוקסלי משהו, ככל שחיינו הולכים ומשתכללים לאלקטרוניים ומכניים יותר, כך גם מחפשים האנשים את הקירבה אל הטבע ואל הטבעי, את המהות והאיכות ואת השילוב השלם של הגוף והנפש. החיפושים הללו הם חלק מעידן חדש שכולל גם מודעות גבוהה לסובב אותנו, אבל גם "גילוי" מחדש של שיטות ריפוי עתיקות שזוכות לרנסנס בעולם המערבי, התחברות לעצמינו ומציאת שילובים הרמוניים של גוף, נפש ורוח.

גוף ונפש – דרכים רבות לטיפול

ככל שעולה הביקוש לתכנים מעשירים, לימודיים אקדמיים או לימודי העשרה בתחומים שונים כגון לימודי חשבונאות או קורס התמקדות, כך גם מתרבים המסלולים המציעים הכשרה, או העשרה, כאשר כל תורות הרפואה הסינית תופסים מקום של כבוד בין שיטות הטיפול, אבל גם מתודות נפשיות יותר ופיזיות פחות, כמו פסיכותרפיה לסוגיה – טיפול באמנות חזותית, תנועה, מחול, פסיכודרמה, פסיכותרפיית גוף נפש, קאוצ'ינג – אימון אישי, טיפול זוגי למטפלים ומגמות טיפול המשלבות בין עקרונות מערביים ומזרחיים, ממש כמו הרפואה הסינית והרפואה הקונבנציונאלית.

לרפואה הסינית היסטוריה מפוארת של אלפי שנים ולא סתם היא יכולה ללכת שלובת יד עם שיטות טיפול פסיכותרפיות, שכן היא מתבססת על ההנחה כי על האדם לחיות בשלום עם עצמו ועם הטבע, לא להפריע לזרימה הטבעית של הדברים ובמקביל, לאפשר לאנרגיית הצ'י לזרום בגופו ללא כל הפרעה או חסימה.

שיטות הטיפול השונות ברפואה הסינית, מטרתן לשחרר חסימות שכאלה, או למנוע אותן. דרכי מניעה רבות, כמו הטאי צ'י, מלמדות את המטופל כיצד לזרום עם התנועה ולאפשר לאנרגיות שלו לחיות בהרמוניה עם האנרגיות של הטבע. (או במונחים "מערביים" יותר – כיצד לתחזק נכון את הגוף).

קיימות גם שיטות טבעיות לאבחון קשב וריכוז בעזרת קלינאית תקשורת כך, נמנעות חסימות בזרימת האנרגיה בגוף, חסימות הגורמות לכאבים, שרירים תפוסים, מחלות, מצבים רפואיים כרוניים, סינוסיטיס כרוני ועוד. למצבו הנפשי של האדם יש קשר ישיר למצבו הגופני והוא משפיע על הזרימה במרידיאנים (ערוצי האנרגיה) ויכול גם כן לגרום לחסימות ולמחלות.

לכן, כל אבחון ראשוני של מטופל, בוחן גם את מצבו הנפשי ואת אורח חייו, על מנת שניתן יהיה לטפל בגורמי המחלה ולא רק בסימפטומים. הטיפולים מתבצעים בשיטות כמו דיקור סיני, שיאצו, טווינה (שיטות עיסוי), ארומתרפיה, רפלקסולוגיה ומקצועות נוספים אותם ניתן ללמוד במסגרות שונות המציעות לימודי עיסוי, לימודי רפואה סינית בהיקף של שנה עד ארבע שנים והסמכה כמטפלים מקצועיים.