דלג לתוכן
אתר זה לא תומך בגרסאות ישנות של אינטרנט אקספלורר
מומלץ להשתמש בדפדפן גוגל כרום או פיירפוקס מוזילה
(או באינטרנט אקספלורר / edge עדכני)

פסיכולוגיה קבלית

הפסיכולוגיה המודרנית, כפי שאנו מכירים אותה כיום היא שדה מחקר חדש יחסית בעולם האקדמאי. בכל שנה נערכים מאות ואלפי מחקרים בתחום הפסיכולוגיה ותחום הפסיכותרפיה כאשר חלק גדול מהמחקרים מערערים בצורה ודאית אקסיומות שאיש לא ערער עליהן עד לפני שנים אחדות. גם תפיסות שהיו "חקוקות בסלע" למשך מספר עשורים נמצאו כמוטעות וחלק גדול מהתאוריות של אבי הפסיכולוגיה המודרנית, זיגמונד פרויד, נמצאו כלא נכונות בעליל, וגרוע מכך, כאלו שעלולות ליצור נזק משמעותי למטופל. אולם בזמן שגדולי החוקרים בתחום הפסיכולוגיה ערכו מחקרים וחשבו שהם "ממציאים את הגלגל" לרבנים המקובלים כבר הייתה משנה סדורה על אופן פעולת הנפש.

תורת הנפש על פי הקבלה היא תורה עתיקת יומין אשר נוסחה ביידי גדולי המקובלים לאורך הדורות ומבוססת כל כולה על סודות הקבלה כפי שניתנו לרבי שמעון בר יוחאי. מקובלים אשר בקיאים הרזים העתיקים מסוגלים לטפל בקשת רחבה של בעיות התנהגותיות שונות החל מחרדה, דרך טיפול בהפרעות אכילה או בדיכאון וכלה בבעיות קשות ומורכבות כמו גמילה מסמים או נטיות אובדניות. מהם עקרונות השיטה? על כמה ממושגי היסוד בפסיכולוגיה היהודית, בכתבה הבאה:

הכרות עם מלבושי הנפש

על פי הקבלה הנפש "מבטאת את עצמה" בשלושה מישורים עיקריים. המישור הראשוני ועמוק ביותר חבוי בראשו של האדם, במחשבותיו ובהרהורי לבו. המישור השני הוא בדבריו ובמילים היוצאות מפיו והמישור השלישי והקיצוני ביותר הוא בהתנהגות. מטפלים אשר פועלים בהתאם לשיטות הקבליות העתיקות מסוגלים לפתור לא מעט בעיות התנהגות קשות באמצעות התייחסות לשלושת הרבדים.

חשיבותה של המחשבה החיובית

מוכרחים להיות שמח. זהו אחד מהמשפטים היותר מוכרים במסורת היהודית. כיצד עם שבניו עברו ייסורים כה רבים מצליח לשמור על שמחת החיים? לא מעט בזכות חשיבה חיובית. התובנה שכל מה שקורה בעולם הוא לטובה מהווה את תמצית החשיבה החיובית ומסייע להפיח תקווה גם במצבים הקשים ביותר. מי שמצליח להפנים את המשפט היפה הזה ולעשות אותו לחלק בלתי נפרד מהתנהלותו היום יומית מסוגל להתמודד עם בעיות קשות ולשמור על חוסן נפשי גם לאחר אסונות או משברים קשים.