האקומי וטיפול זוגי: טיפול חוויתי ומבוסס גוף-נפש עם זוגות, סדנה בהנחיית מר גל סקאלי

תאריך התחלה: 
05.07.17

האקומי וטיפול זוגי: טיפול חוויתי ומבוסס גוף-נפש עם זוגות
סדנה בהנחיית מר גל סקאלי
מרכז ימי קיסריה – שדות ים

5-7/7/17

רקע

"האקומי" הינה גישה חלוצית לפסיכותרפיה גופנית. היא משלבת גישות פסיכולוגיות מערביות עם עקרונות בודהיסטים ודאואיסטים. השיטה פותחה ע"י רון קורץ.

 גישה ודרך הטיפול מתבססות על התבוננות מודעת (Mindfulness) כנתיב לגילוי והבנה עצמית, ריפוי וגדילה תוך התנסות עכשווית. ההתנסות העכשווית: מחשבות, רגשות, תחושות גוף, דחפים ונרטיבים שונים, מהווה שער לחומר לא מודע. כך יוצרת הגישה דרך עדינה ועוצמתית לגעת במהות הפנימית וליצור קשר עם המימדים השונים של קיומנו.
הגישה מעניקה כלים אבחוניים ופרקטיים להעמקת העבודה הטיפולית. הטיפול בגישת "האקומי" נותן מענה לעבודה בהקשרים רחבים ושונים: בעבודה פרטנית, זוגית, משפחתית, קבוצתית וארגונית. גישת האקומי משתלבת בהצלחה עם שיטות פסיכותרפיה שונות, ייעוץ, אימון ועבודות גוף. ניתן להשתמש ב"האקומי" הן בעבודה קצרת טווח והן בעבודה ארוכת טווח. השיטה נלמדת ונמצאת בשימוש נרחב בכל העולם.

מערכות יחסים כרוכות בדפוסים של תפיסות, תחושות, התנהגויות ואינטראקציות המחזקות זו את זו בדרכים מעגליות. אמנות הפסיכותרפיה מאופיינת ביכולת לשים לב למאפייני מערכות אלו (שלעתים קרובות כלל אינן מודעות), לראותן באופן לא שיפוטי, לקשרן לבעיות עמן מתמודד המטופל, ולמצוא דרך לחקור אותם במיינדפולנס באופן מכבד, סקרן וחם.

יישום של שיטת האקומי לעבודה זוגית נותן למטפל כלים ייחודיים ואפקטיביים לדיאגנוזה וליצירת שינוי:  

  • מודעות ערה - שימוש ב'מודעות ערה' מאפשר לזוגות להאט, להיות פחות ראקטיביים ועוזר לחשוף את הדפוסים הלא מודעים שמשפיעים על האינטראקציה ביניהם.  
  • גוף-נפש - התקשורת בין בני זוג מושפעת לא רק ממה שנאמר אלא בעיקר משפת הגוף (טון הקול, מבט, תנועות הגוף, התקרבות  והתרחקות, איכות המגע וכדומה). היכולת לעקוב אחרי שפת הגוף ולהשתמש בה בטיפול הזוגי מאפשרת לעבוד בצורה יעילה ועמוקה יותר מאשר עבודה שכוללת דיבור בלבד
  • תרגילים חוויתיים - דרך שימוש בתרגילים חוויתיים ניתן לחשוף את הרבדים העמוקים יותר שמעבר לנושאי הקונפליקט והזוג יכול לחוות בצורה ישירה את הדפוסים שלהם. דבר זה יוצר את הקרקע לשינוי רגשי עמוק.  

נושאי הסדנה: 
    הבנה של הקשיים בזוגיות דרך מודל של דפוס תקשורת מעגלי 

  • יצירת דיאגנוזה דרך מעקב משולב של שפת גוף ותוכן 
  • שימוש בתרגילים חוויתיים על מנת לעבור מדיבור על ״תוכן״ לשינוי של דפוסי עומק בזוגיות 
  • הבנה של מבני העומק הרגשיים דרך שילוב של תיאורת ההתקשרות ותיאורית טיפוסי אישיות
  • יצירת שינוי בדינמיקה הזוגית דרך יצירה של חוויה חדשה אחד עם השני

אוכלוסיית יעד
סדנה זו מותאמת למטפלים חדשים וותיקים כאחד. מטפלים חדשים ילמדו את התיאוריה והכלים הבסיסיים לעבודה עם זוגות. מטפלים ותיקים, יוכלו לשלב את הכלים של גוף נפש, מודעות ערה ותרגילים חוויתיים בעבודה שהם כבר עושים. הסדנה תכלול הרצאה, הדגמה ותרגול, כך שהמשתתפים יצאו ממנה עם כלים פרקטיים וניסיון ראשוני ביישום שלהם.

תעודה
מטעם מרכז שילוב ומטעם מכון האקומי ישראל.

מבנה ומשך הסדנה:

סדנה מתמשכת מיום ד' ועד יום ו', בתאריכים 5-7/7/17

ימים ד' בין השעות   15:30-20:00
יום ה' בין השעות 09:00-17:00
יום ו' בין השעות 08:30-13:30

סה"כ 24 שעות לימוד אקדמיות.

על המנחה 
גל סקאלי הוא מטפל מטפל זוגי ומשפחתי בקליפורניה, מורה מוסמך להאקומי ומייסד המרכז לזוגיות בסן פרנסיסקו המתמקד בייעוץ, הדרכה וסדנאות לזוגות. גל הוא בעל תואר שני בפסיכולוגיה חברתית מאוניברסיטת תל אביב ותואר שני בפסיכולוגיה אינטגרלית מטעם מכון קליפורניה ללימודים אינטגרליים בסן פרנסיסקו (California Institute of Integral Studies) שבו הוא משמש גם כמרצה בנושאים של טיפול זוגי והאקומי. הוא חי ועובד בסן פרנסיסקו והוא חלק ממכון האקומי של קליפורניה וכן מלמד בישראל בביקוריו בארץ.       מייסד המרכז לזוגיות בסן פרנסיסקו http://thecouplescenter.org  

 

לפרטים והרשמה:

אתר מרכז שילוב: www.shiluv-bodymind.co.il

טל': 04-9931110, 050-8529455, 050-8529239

דוא"ל: merkazshiluv1@gmail.comt

לפרטים והרשמה:

טל': 04-9931110, 050-8529455, 050-8529239
דוא"ל: merkazshiluv1@gmail.com
כתובתנו: כפר תקווה, ת.ד 17, קריית טבעון | הוראות הגעה

נשמח לענות לכל שאלה