אוטוביוגרפיה ווקאלית רשומה בגוף

תכנית שנתית בקמפוס שילוב, כפר תקוה, קריית טבעון - תשע"ט 2018-19

תאריך התחלה: 
02.11.18

"אוטוביוגרפיה קולית רשומה בגוף"

תכנית שנתית ולימודי הכשרה בשיטת אינטגרציית קול בתנועה

מרכזת אקדמית: גב' סמדר אימור, M.A

מורות:  גב' סמדר אימור, M.A, גב' רות רבינס, B.A.

על שיטת "אינטגרציית קול בתנועה"
שיטת אינטגרציית קול בתנועה חוקרת את מרחב החוויה הבלתי-מילולית, הגופנית, כאן ועכשיו. העבודה נוגעת בשורשי החוויה האנושית הבסיסית, הקדם מילולית והקדם תרבותית, משקמת את הקשר שלנו עם מימד החיות הגופנית של עצמנו ושל הזולת, ואת הנגישות למצבי תודעה שונים מהרגיל. התרגול החוויתי משלב עבודה קולית ותנועתית עדינה במצב של קשיבות עמוקה (mindfulness), ומאפשר חיבור מחודש אל כוחות חיים ראשוניים, ביטוי עצמי אותנטי וזרימה יצירתית.
יחודו של הקול האנושי ככלי לביטוי על-מילולי, הוא בהיותו השתקפות ישירה של אחדות הגוף-נפש. קולו של אדם ייחודי כמו טביעת אצבעו. קולנו מהדהד את ההיסטוריה הרגשית והגופנית שלנו כמו גם את הווייתנו המשתנה בכל רגע. תהליך העבודה משקם את הקשר האורגני הראשוני בין הגוף והקול, ומאפשר לנפש ביטוי של עולמה המסתורי, הבלתי מילולי דרך שפת הקול והתנועה. 
 [לקריאה נוספת אודות אינטגרציית קול בתנועה, לחצו כאן: אינטרגציית קול בתנועה - שיטה ותהליך]

ריטואל: בין ריפוי לאמנות
תכנית שנתית

 
הקורס השנתי של אינטגרציית קול בתנועה יתמקד בשנה הקרובה בחקירת המרחב הטקסי. 
האנתרופולוג ויקטור טרנר, טען כי מהות התהליך הטקסי הינה יציאה זמנית ממצב התודעה של החולין וכניסה של משתתפי הטקס אל "מרחב סף" (Liminal Zone). זהו מרחב ביניים המתאפיין בעמימות ובשחרור מכבלי התרבות של היומיום, "רגע בתוך הזמן ומחוצה לו", אשר בו מתגלה לרגע קשר מסוג אחר, מהותי וקדוש בין בני אדם. עבור טרנר, שיאו של התהליך הטקסי בביטוי ספונטני של חווית אחדות - "קומיוניטס" (Communitas). בחוויה זו בולטים "יסודות של שפלות רוח וקדושה, הומוגניות ואחווה" - בניסוחו של מרטין בובר, "משהו הצף בהדדיות רגעית בזמן שכל אחד חווה את ישותו של האחר במשוואה".
בתרבות השיבטית, ריטואל קשור קשר אמיץ לריפוי ולאמנות. דרך ריקוד, שירה, תיפוף וכיו'ב, מהווה הריטואל כלי להזמנת מצבי תודעה אלטרנטיביים, בעלי איכות אקסטטית, ספונטנית וראשונית, במסגרת תרבותית מובנה.  משחר התרבות האנושית, נתפסו מצבים אלו כמצבים מקודשים, בשל היותם בעלי פוטנציאל לריפוי ואיחוי של חיי היחיד עם חיי השבט, עם כוחות הטבע ועולמות הרוח.
במהלך הקורס נוכל לחבר התנסות חווייתית עמוקה עם תפיסה תיאורטית בנושאים אלה. העבודה הקולית-תנועתית בשיטת אינטגרציית קול בתנועה, מזמנת מצבים חוזרים ונשנים של טראנס קל, והופכת מצבי תודעה מיוחדים אלו לנגישים ומוכלים יותר במסגרת העצמי האינטגרטיבי. הקורס השנה יתמקד בחיבור העוצמתי שבין ביטוי עצמי ספונטני וזרימה יצירתית לבין עבודה במסגרת מובנית בעלת מאפיינים טקסיים.  
סמסטר א' : מסע מאלתור ספונטני אל המרחב הטקסי: יסודות אינטגרציית קול בתנועה והפעולה הטקסית. 
מנחה: גב' רותי רבינס
תרגול במודל פעימה וביסוס הערוץ לביטוי ספונטני זורם ומגוון בקול ובתנועה, תוך מפגש והתייחסות לחומרים והתערבויות מבחוץ. הכרות ותרגול במסגרת מבנים טקסיים, ארכיטיפיים וראשוניים. עבודה טקסית עם ביצוע שיר ולחן.  
סמסטר ב': תהליכי ריפוי יצירתי באמצעות יצירת טקסים אישיים, מסעו של היחיד    בתמיכת השבט
מנחה: גב' סמדר אימור
בסמסטר זה נעסוק ביצירתם של מבנים קטנים בקול ובתנועה, כטקסים בהם ניתן לשתף את חברי הקבוצה. נבחן את מקומם והשפעתם של עדים בטקס. הטקס כמרחב למפגש קבוצתי, חד-פעמי, מובנה ומאולתר. 
מטרות התכנית
התמקדות בתהליך אישי חוויתי והפנמה גופנית של עקרונות השיטה, תוך  היכרות עם האפשרויות התראפויטיות והטרנספורמטיביות של הקול.
שיקום האפשרות לביטוי אותנטי בקול ובתנועה, ממבעים ראשוניים ועד לזרימה מוסיקלית.
שכלול האפשרות להשתמש בגופנו, קולנו ותשומת ליבנו כדי לתמוך בביטוי הספונטני של עצמנו ושל הזולת. 
הקורס השנתי מהווה בסיס להכרות והפנמה של שיטת התרגול. המעוניינים בכך יוכלו להמשיך בתכנית ההכשרה למנחים בשיטת "אינטגרציית וקל בתנועה".
אוכלוסיית   יעד
הקורס פתוח לכל מי שיש בו פתיחות, נכונות ואומץ לעבודת גוף וקול עם עצמו ועם אחרים. אין צורך בניסיון או ידע קודם. הקורס מתאים במיוחד:  
למטפלים, אנשי מקצועות גוף-נפש, אנשי מקצוע בתחום השירה והתנועה ולבעלי ניסיון בהוראה, הנחייה או טיפול, המעוניינים להכיר את התחום ולעשות בו שימוש על פי הכשרתם המקצועית. 
מתעניינים חדשים בנושא קול בתנועה המבקשים להתנסות בדרך הריפוי של אינטגרציית קול בתנועה 
לומדים ותיקים המבקשים להעשיר ולהמשיך וללמוד בדרך זו
דרישות הקורס
נוכחות והתנסות במפגשים (מינימום 80% מהמפגשים).
קריאת חומר ביבליוגרפי.
 
שיטת הלימוד
כל מפגש יתמקד באחד מעקרונות הליבה של העבודה, אותו נתרגל באופן אישי בעבודת הפתיחה, ולאחר מכן לעבודת העמקה בזוגות ובפורמטים של עבודה קבוצתית. 
התרגול מתרחש בתוך מגוון הקשרים התייחסותיים: מעבודה אישית בחלל קולי משותף, דרך עבודת זוגות ועד עבודה קבוצתית רבת-משתתפים. אנו מזמינים אל המרחב את כל מה שרוצה לעלות ולקבל ביטוי באותו רגע, באמצעות הגוף והקול, ולומדים לנוע בגמישות בין ביטוי עצמי והקשבה לאחר, בין החלטות ובחירות מודעות לבין התמסרות אל התהליך שקורה מעצמו (עשייה ללא-עשייה), כאופנים משלימים של נוכחות יצירתית.  
התרגול הוא הזמנה לתכנים ודפוסים מעכבי צמיחה וחיות, להתחיל לנוע לכיוון של טרנספורמציה
מבנה הקורס השנתי: 
13 מפגשים אחת לשבועיים בימי ו', בין השעות 13:30 - 9:00, בקמפוס שילוב.
שתי סדנאות ריטריט של  יומיים בסיום כל סמסטר, חמישי 16:00-22:00, שישי 09:00-13:30
סה"כ 106  ש"א 
זמני הקורס:
סמסטר א', בתאריכים:  2.11, 16.11, 30.11, 14.12, 21.12, 4.1, 17.1, 18.1, 1.2.
סה"כ 56 שעות לימוד אקדמיות.
 
סמסטר ב', בתאריכים: 15.2, 1.3, 15.3, 29.3, 12.4, 2.5, 3.5, 17.5.
סה"כ 50 שעות לימוד אקדמיות.
תעודה
תלמיד אשר ישתתף באופן סדיר בלימודים וימלא אחר כל דרישות הקורס, תוענק לו תעודה מטעם מרכז שילוב ומרכז סינפסה.
הערות
פתיחת המסלול מותנית במינימום משתתפים.
יתכנו שינויים קלים בתאריכי המפגשים. 
יחידות מתודולוגיה – 6 ימי לימוד בסיום הקורס השנתי, (50 ש"א)
 
12.6.19 רביעי 14:00-20:30
 
13.6.19 חמישי 14:00-20:30
 
14.6.19 שישי 08:30-14:00
 
לפרטים והרשמה: 
אתר מרכז שילוב: www.shiluv-bodymind.co.il  דוא"ל: merkazshiluv1@gmail.com
טל': 04-9931110, 050-8529455, 050-8529239
 

אתר מרכז שילוב: www.shiluv-bodymind.co.il  דוא"ל: merkazshiluv1@gmail.com
טל': 04-9931110, 050-8529455, 050-8529239

מורי הקורס:

סמדר אימור, MA

אימור סמדר, M.A, בוגרת האקדמיה לאמנות בצלאל והאקדמיה למחול ע"ש רובין בירושלים. בוגרת תואר שני בתיאטרון באוניברסיטת תל אביב, הקימה ומנהלת את מרכז "סינפסה". התמחתה ופיתחה את שיטת...

רות רבינס, B.A

רבינס רותי, B.A, אמנית קול ואימפרוביזציה. בעשר השנים האחרונות מלמדת את שיטת "אינטגרצית קול בתנועה" ואימפרוביזציה במרכז סינפסה. לימדה בבית ספר להכשרת שחקנים יוצרים...

לפרטים והרשמה:

טל': 04-9931110, 050-8529455, 050-8529239
דוא"ל: merkazshiluv1@gmail.com
כתובתנו: כפר תקווה, ת.ד 17, קריית טבעון | הוראות הגעה

נשמח לענות לכל שאלה