קורס בודהיזם - היחידה לפסיכולוגיה בודהיסטית, יישומי קשיבות

לימודי מיינדפולנס בשילוב CBT הפחתת לחצים ורגשות שליליים

תאריך התחלה : 19.12.18

אימון במודעות קשובה (מיינדפולנס) רוכש לעצמו בשנים האחרונות מקום של כבוד בארגז הכלים של המטפל. מקורותיו של אימון זה נעוצים בבודהיזם המוקדם: הפרקטיקה המדיטטיבית, הפילוסופיה והאתיקה.כלי טיפולי –חינוכי אשר זוכה לתיקוף מחקרי מקיף בשנים האחרונות. מחקרים מוכיחים כי אימון שיטתי ומובנה במיינדפולנס בעזרת פרוטוקול MBSR הביא להפחתת לחצים, שיפור בויסות רגשי, במקרים של חרדה ודיכאון, ולירידה ברמת מתח ושחיקה. כעס מתעורר כתגובה לדחק: לחץ, איום, עלבון או סכנה. מקובל כיום לראות בכעס רגש שניוני, אשר מתפתח כתגובה למצבים מעוררי לחץ ורגשות קשים אחרים: דחק, איום, עלבון או סכנה. כעס הוא תוצאה של מצב דחק והוא, כשלעצמו גורם מעורר מצוקה. הקשר בין לחץ לכעס, אם כן הינו קשר דו-כיווני חזק ביותר. תובנה זו עומדת בבסיס הקורס המוצע: החומר התיאורטי וההתנסות המעשית. טיפול CBT הוכח מחקרית כטיפול היעיל ביותר לטווח קצר וארוך בכעסים. טיפול שכזה מתבסס על הבנת מעגל הקסמים של הכעס:

וויסות מנטאלי ופסיכופיזיולוגי גישות טיפוליות לקשיי וויסות במגוון הפרעות פסיכולוגיות

תאריך התחלה : 31.12.18

 

וויסות מנטאלי ופסיכופיזיולוגי

גישות טיפוליות לקשיי וויסות במגוון הפרעות פסיכולוגיות

עבודה מודעת עם כעס - שלושת הרעלים ואיך להפוך זבל רגשי לקומפוסט מזין בהנחיית סנדיה בר קמה

תאריך התחלה : 17.01.19

היחידה לפסיכולוגיה בודהיסטית

 

עבודה מודעת עם כעס - שלושת הרעלים ואיך להפוך זבל רגשי לקומפוסט מזין

יישומי מיינדפולנס בתפקודי ההורות

תאריך התחלה : 06.02.19

מודעות קשובה היא סוג של תשומת לב שאפשר לפתח על ידי אימון ותרגול. זוהי מודעות מכוונת ממושכת ולא שיפוטית למה שמתרחש מרגע לרגע. מקורות תרגול המיינדפולנס נעוצים במזרח הקדום והיכולת לשים לב הינה תכונה אנושית אימננטית הניתנת לשיפור ושכלול גם ללא קשר לדת או תפיסה פילוסופית. גישות פסיכולוגיות רבות בעיקר אלה המוכרות כגל השלישי ב CBT מאמצות אל תוכן השראה ואימון ברוח המיינדפולנס. מחקר רחב ומקיף מראה את התועלת שבתרגול להפחתת לחץ וחרדה שיפור במצבי דיכאון הטבה במחלטות פסיכוסומטיות הפחתת אלימות וויסות רגשי וקוגנטיבי. הורות קשובה יכולה לסייע להורים לעצור ולשנות באופן בסיסי ומעשי את ההתרחשות ההורית האוטומטית.. אימון במיינדפולנס יכול לעזור להורים ומטפלים להבין ולחוות אירוע הורות ספציפי בתוך ההקשר הרחב של יחסים ארוכי טווח עם הילד מתוך קבלתי בלתי שיפוטית של רגשות ומחשבות חמלה להורה ולילד ומחויבות לערכים ואמונות אישיים ומשפחתיים.

היחידה לפסיכולוגיה בודהיסטית ACT – תרפיית קבלה ומחוייבות

תאריך התחלה : 08.02.19

תרפיית קבלת ומחויבות הינה גישה מרכזית ב"גל השלישי" של הפסיכולוגיה הקוגניטיבית התנהגותית. גל זה עוסק בהתבוננות-על (מטה קוגניציה) במחשבות ורגשות, ופיתוח עמדה של קבלה וחמלה כלפי מה שיש. מקורות ההשראה של הגל השלישי נעוצים במסורות המזרחיות, ובעיקר הזן בודהיזם. הפילוסופיה והפרקטיקה הבודהיסטית הן הבסיס לראיה המקובלת בACT לפיה סבל הינו חלק מן החוויה האנושית, ואיננו מחלה או תקלה שיש למגר באמצעות טיפול. מתוך קבלה עמוקה של אמת הסבל מן התפיסה הבודהיסטית מתווה הACT את חשיבות הפעולה המחויבת לערכים ומטרות, ואשר איננה מותנית בסיום הסבל. תיאורית הקבלה והמחויבות מבוססת על הרעיון שנוקשות פסיכולוגית היא גורם מרכזי ומשמר לצורות רבות של סבל פסיכולוגי ובכללן דיכאון, חרדה, הפרעות דחף (OCD) התמכרויות ועוד. גמישות פסיכולוגית, כזו המתפתחת בעזרת מיומנויות קשב (מיינדפולנס) מאפשרת לאנשים לחיות חיים מלאי משמעות והשראה.

יישומי מיינדפולנס במרחב הקבוצתי

תאריך התחלה : 24.02.19

הפרקטיקה של הנחיית קבוצה והובלת תהליכים קבוצתיים מפגישה את מנחה הקבוצה עם צורך בהתבוננות רב מימדית, קשובה ונוכחת המבוססת על תשומת לב ערה ל"כאן ועכשיו", הבנה מעמיקה של התהוות הגומלין הקבוצתית, יחד עם איכות הנחייתית מכילה וחומלת. מיינדפולנס (קשיבות) הינו, תרגול הלקוח מתוך המסורת הבודהיסטית המפתח את היכולת להיות בתשומת לב ובהתבוננות שקטה הן למרחב הפנימי והן למרחב החיצוני. קורס זה מציע מפגש מעמיק וחוויתי עם האפשרות להיות בנוכחות מלאה בתוך התהליך והמרחב הקבוצתי.

לפרטים והרשמה:

טל': 04-9931110, 050-8529455, 050-8529239
דוא"ל: merkazshiluv1@gmail.com
כתובתנו: כפר תקווה, ת.ד 17, קריית טבעון | הוראות הגעה

נשמח לענות לכל שאלה